10 listopada 2009

Uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości
W dniu 10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości, organizowany przez Panią Wiesławę Strugałę, Panią Aleksandrę Mazur oraz Samorząd Uczniowski.

Uczniowie przedstawili krótką historię dążenia Polski do wolności w postaci filmu. Z okazji tych obchodów odbył się także finał konkursu historycznego przygotowany przez Samorząd i Panią Aleksandrę Mazur. Oto wyniki: I miejce – Aneta Rybicka 2E; II miejsce – Wojciech Tesmer 3C; III miejsce – Damian Ślizewski 1C zobacz więcej w artykule w Szkolnej Gazetki „Na Mur-Beton”

 “11 listopada”

W historii Polski, tak się składa,

Był kiedyś ponad wiek niewoli.

Jedenastego listopada

Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,

By przez szacunek dla przeszłości

Ten dzień na zawsze dla Polaka

Pozostał Dniem Niepodległości.

Marcin Brykczyński

Pod koniec osiemnastego wieku w 1795 roku, Polska utraciła niepodległość. Trzej potężni sąsiedzi: Rosja, Prusy i Austria podzielili ziemię Polski pomiędzy siebie. Chcieli narzucić Polakom swoją kulturę, swoje zwyczaje, język i religię. Polska zniknęła z mapy świata, ale pozostała w sercach i umysłach Polaków.

Aby odzyskać niepodległość, Polacy patrioci organizowali powstania zbrojne. Niestety kończyły się one przegraną. Dopiero po 123 latach niewoli, po porażce zaborców w I wojnie światowej, dzięki walce wielu patriotów i Legionom Polskim, utworzonym przez Józefa Piłsudskiego, udało się Polsce odzyskać niepodległość.

Dzień 11 listopada 1918 roku był dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia co roku obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

W dniu 10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości, organizowany przez Panie Wiesławę Strugałę i Aleksandrę Mazur oraz Samorząd Uczniowski. Uczniowie przedstawili krótką historię Polski w dążeniu do wolności w postaci filmu. Z okazji tych obchodów odbył się także finał konkursu historycznego. Uczniowie popisali się wspaniałą wiedzą o dziejach Polski. Niestety nie było mocnych na uczennicę klasy 2 E, Anetę Rybicką, która odpowiedziała bezbłędnie na wszystkie pytania. Dobrze poradził sobie uczeń klasy 3 C Wojciech Tesmer zajmując drugie miejsce, a także uczeń klasy 1C Damian Ślizewski. Finaliści otrzymali symboliczne nagrody oraz dyplomy.

Dominika

PIEŚNI PATRIOTYCZNE

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress