19 listopada 2010

19 listopada obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ RZUCANIA PALENIA.
Na pierwszym piętrze można było już od kilku tygodni zaznajomić się z informacjami odnoszącymi się do palenia, m.in. z radami dla osób chcących porzucić nikotynizm, danymi dotyczącymi negatywnego wpływu nikotyny na zdrowie. W tym czasie w bibliotece szkolnej uczniowie którzy nie palą mogli przekazać uzależnionym swoje opinie dot. palenia i umieścić swój wpis na tablicy zatytułowanej „Dlaczego warto nie palić?”
Każdy mógł zasięgnąć porady dotyczącej rzucania palenia, zwiększyć swoją wiedzę o szkodliwości nikotyny i dowiedzieć się więcej o zdrowym stylu życia. Gościliśmy w szkole organizacje i instytucje, które od lat zajmują się profilaktyką: IFMSA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, Straż Miejską, Kontakt-bus z Towarzystwa Profilaktyki środowiskowej „Mrowisko”. Uczniowie zachęcani byli do najważniejszej zdrowotnej decyzji czyli rzucenia palenia i zmian w kierunku zdrowego stylu życia. Kilka osób przebranych za papierosy odstraszało od nikotyny hasłem: Wypal mnie, a szybciej umrzesz i rozdawało ulotki o szkodliwości papierosów i metodach rzucania nałogu.

Wszyscy palacze mogli wymienić papierosy na owoce, wypełnić testy i dowiedzieć się jaka jest ich motywacja do rzucania palenia i stopień uzależnienia. Osoby palące chętnie poddawały się testom na poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz szukały porad odnośnie walki z nałogiem. Licznie odwiedzano stanowisko pielęgniarki gdzie można było poza poradą medyczną zbadać ciśnienie krwi, skontrolować swoją wagę i wzrost. Każda z klas uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych dot. nikotyny, w wykładach, projekcjach filmu profilaktycznego lub zajęciach warsztatowych. Odbyła się też prezentacja krótkiego kursu pierwszej pomocy.

W szkolnym Dniu Rzucania Palenia kilka osób zadeklarowało chęć porzucenia nałogu nikotynowego, a my trzymamy za nich kciuki by im się to udało!

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress