21 października 2005

Wybrałem Zdrowie” – pod takim hasłem . w Państwowych Szkołach Budownictwa im. prof. M. Osińskiego w Gdańsku, Zespół do Spraw Profilaktyki powołany przez dyrektora szkoły Andrzeja Jachnika zorganizował jednodniowy cykl zajęć, konkursów, zawodów i badań zdrowotnych mający na celu szeroko rozumianą promocję zdrowia, ale również integrację środowiska szkolnego…

Pomysłodawcami i głównymi koordynatorami całego przedsięwzięcia były: Anna Wrzesińska (vicedyrektor do spraw wychowawczych) i Renata Wypasek (pedagog). We współpracy z dyrekcją oraz Mirosławą Kwiecińską (bibliotekarzem) i Bożeną Dawidowicz (nauczyciel chemii) wypracowały ciekawy scenariusz wydarzeń zachęcający zarówno uczniów jak i pracowników szkoły do podjęcia wyzwań prozdrowotnych.

Do piątkowych atrakcji można zaliczyć instruktażowy mecz siatkówki, w którym nauczyciele ulegli 3:1 uczniom. Organizacją meczu zajął się Jerzy Jasowicz (nauczyciel w-f), który skompletował nauczycielską drużynę promującą na co dzień zdrowy styl życia. Oprócz nauczycieli wychowania fizycznego w meczu aktywnie udzielała się vicedyrektor do spraw dydaktycznych – Maria Śliwińska i kierownik warsztatów Wojciech Szczepański.

Warto było również obejrzeć pokazowy mecz rugby w wykonaniu uczniów PSB i Gimnazjum nr 25, który odbył się pod czujnym okiem trenera Marka Płonki. Mecz poprzedzony został gościnnym występem dziewcząt z sekcji cheerleaders „Baltica” również z Gimnazjum nr 25 w Gdańsku. Grupą opiekuje się Alicja Płonka (nauczyciel Gimnazjum nr 25).

Ciekawą propozycją dnia okazał się koncert artystów Teatru Muzycznego z Gdyni o tematyce zdrowotnej pt. „Przeboje mistrzów”, w czasie którego można było dowiedzieć się o znaczącym wpływie muzyki na nasze zdrowie.

Zarówno pogoda i otoczenie szkoły sprzyjały wszystkim uczestnikom tego przedsięwzięcia, co pozwoliło na organizację wielu atrakcji w plenerze.
Na scenie wśród jesiennej scenografii dziedzińca szkoły wystąpiły młodzieżowe zespoły grające muzykę od metalu do hip-hopu („Klęska”, „Rap Motiv”, „The Bathed”, „Black Star” i inne). Muzyków i słuchaczy jednoczyło hasło „Gramy bez narkotyków”. Organizatorem koncertu był Pałac Młodzieży oraz Ośrodek Monar w Gdańsku – realizator programu profilaktycznego finansowanego przez Urząd Miasta Gdańska. W trakcie występów muzycznych wszyscy uczestnicy mogli zmierzyć się w konkurencjach STRONG MAN „prowadzonych bezpiecznie” przez pracowników Kontakt-Bus z Ośrodka Terapeutycznego „Mrowisko”.

Ogromnym powodzeniem cieszył się punkt pomiaru ciśnienia tętniczego oraz poziomu cukru we krwi prowadzony przez KLINIKĘ ZDROWIE, co było możliwe dzięki życzliwości PZU Życie S.A.
Uczennice klasy Ia dzielnie pomagały pielęgniarce w rejestracji pacjentów – przez pomiar ciśnienia tętniczego przeszło 39 osób, a poziom cukru we krwi przebadało 50 uczniów i pracowników szkoły.

Typowo kosmetyczne stoisko zarówno dla pań jak i panów prowadziła firma AVON dzięki uprzejmości Okręgowego Menedżera Anny Piżewskiej, przy którym Beata Majkowska – kosmetyczka udzielała fachowych porad na temat zdrowia skóry. Przy tym punkcie można było również skorzystać z profesjonalnie wykonanego makijażu. Stoiskiem opiekowały się uczennice z klasy 1E.

Rekordowe wyniki uzyskało stoisko wypieku beztłuszczowych naleśników prowadzone przez Alinę, Lucynę i Patrycję – uczennice klasy 2 E. Tuż obok naleśników można było skosztować pyszne soki owocowe wyciskane na miejscu ze świeżych owoców. Było to możliwe dzięki zaprzyjaźnionej hurtowni z Centrum Hurtowego RENK.

Na piątkowej imprezie dbano zarówno o zdrowie ciała jak i ducha (prawie dosłownie). Patrycja i Lucyna przygotowane przez p. Bożenę Dawidowicz (nauczyciela chemii, członka Zespołu ds. Profilaktyki) wykonały bardzo ciekawą inscenizację wcielając się w postacie z zaświatów. Wzbudziły wśród widzów nie lada emocje przejmująco opowiadając o utraconym zdrowiu i życiu z powodu zażywania narkotyków.

Scenariusz piątkowego popołudnia przewidział także profesjonalny pokaz pomocy medycznej. Na zaproszenie nauczyciela PO Jerzego Pykacza na szkolny dziedziniec zajechało Pogotowie Ratunkowe, które przeprowadziło profesjonalny pokaz ratowania zdrowia i życia osób ulegającym nagłym wypadkom.

Dzięki pozyskanym sponsorom (Wacker, Avon, PZU, Multikino, Kinoplex, Wspinalnia ALFA, Hurtownia Jurasz) każdy uczeń i pracownik szkoły biorący czynny udział w zajęciach, konkursach i zawodach otrzymywał kupon uprawniający do losowania nagród i upominków, które były losowane i wręczane pod koniec imprezy przez vicedyrektor Annę Wrzesińską.

Nad całym przedsięwzięciem unosił się zapach kiełbasek grillowanych przez uczniów klasy III a, który dodawał swoistego klimatu piknikowego i spowijał wszystkie inicjatywy w jedną całość.

Okazało się, że można zrobić wiele dobrego promując własne pomysły oraz własną pracę uczniów i pracowników szkoły. Ta inicjatywa wyłoniła liderów, którzy już planują kolejne projekty mogące poprawić aktywność w działaniach na rzecz integracji, zdrowia i nade wszystko dobrego samopoczucia w budowaniu przyjaznego klimatu szkoły.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress