Ciekawostki o Piłce Nożnej

Ciekawostki o Piłce Nożnej

 1. Najwięcej mistrzostw Polski zdobyły: Ruch Chorzów i Górnik Zabrze – po 14.
 2. Trzech rzutów karnych w ciągu jednego spotkania nie strzelił Argentyńczyk Martin Palermo w meczu z Kolumbią podczas Copa America w 1999 r.
 3. W stolicy Tajlandi, Bangkoku nowiutkie BMW zostało zniszczone przez ogromną piłkę, która była reklamą mistrzostw Europy w piłce nożnej w Portugali.
 4. Na wysokości 4100 m n. p.m, w mieście La Paz w Boliwii znajduje się najwyżej położony stadion na świecie
 5. W 1982r. do FIFA wpłynął wniosek o zakaz całowania się na boisku.
 6. Najwięcej goli w reprezentacji Polski zdobył Włodzimierz Lubański – 48 bramek.
 7. W 1923r. Manchester United zremisował 2:2 z Oldhamem. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że wszystkie gole zdobył jeden zawodnik – obrońca Manchesteru Sammy Wynne. Dwie w dobrym kierunku, i dwie w troszkę innym.
 8. Pierwsza transmisja telewizyjna miała miejsce podczas Mistrzostw Świata 1954 roku w Szwajcarii. Nadano relacje z dziewięciu spotkań turnieju. Pierwszą transmisję satelitarną z mistrzostw przeprowadzono w 1966 r., z Anglii do Stanów Zjednoczonych.
 9. Największy i najnowocześniejszy stadion olimpijski w Sydney (Australia) zaprojektował i zbudował polski inżynier Edmund Obiała.
 10. W 2013 roku gwiazda Realu Madryt Cristiano Ronaldo otworzył muzeum poświęcone …. sobie. Muzeum znajduje się na Maderze w miejscu gdzie Cristiano się wychował. Znajdziemy tam ponad 130 trofeów, a w samym muzeum czeka już następne pomieszczenie na niezdobyte jeszcze trofea.
 11. Więcej niż 1 na 20 piłkarskich kontuzji spowodowana jest „niewłaściwym” czasem zbyt entuzjastycznym, ekscentrycznym lub dynamicznym sposobem celebrowania zdobytej bramki.
 12. Najmłodszym profesjonalnym piłkarzem w historii został 20 miesięczny chłopczyk, po tym jak zakontraktował go jeden z belgijskich klubów. O ile można nazwać go profesjonalistą…. Bryce Brites został zawodnikiem FC Racing Boxberg.

Piłka nożna to jeden z najpopularniejszych sportów świata przyciągający na stadiony i przed telewizory, a przede wszystkim na piłkarskie boiska wielu kibiców. Jednak niewiele osób wie, jakie były początki futbolu. Sięgają one czasów starożytnych i co dla wielu będzie zaskoczeniem kolebką piłkarstwa nie jest Anglia, lecz Chiny tam oto, bowiem po raz pierwszy zaczęto grać, Follis czyli starożytny pierwowzór dzisiejszej piłki. Później sport ten stopniowo się rozpowszechniał, w Polsce pierwsze wzmianki o uprawianiu piłki nożnej datuje się na wiek XVI. Ale prawdziwy rozkwit futbolu nastąpił dopiero w wieku XIX w Anglii, kiedy to stworzono podwaliny piłkarskich przepisów, które ujednolicą się i ugruntują w całej Europie dopiero na początku XX stulecia. W 1855 roku powstaje pierwszy piłkarski klub na świecie Sheffield Club, osiem lat później powstaje pierwsza piłkarska federacja, a w 1872 rozegrany zostaje pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy, w którym to Szkoci remisują bezbramkowo z Anglikami. Piłka nożna jest jedną z szybciej prowadzonych gier. Piłka jest poza grą po opuszczeniu przez nią całym obwodem boiska lub po przerwaniu gry gwizdkiem przez sędziego. Warto przy tym zauważyć, że inaczej niż np. w piłce ręcznej zegar nie jest zatrzymywany, a czas spotkania dalej płynie. Piłka jest wprowadzana do gry w sposób ściśle określony w przepisach gry, który zależy od powodu, dla którego znalazła się poza grą. Typowa gra piłkarska polega na utrzymywaniu się w posiadaniu piłki tak, aby nie weszła ona w posiadanie przeciwnika, na podaniach piłki nogą lub głową do partnera z zespołu                      a następnie kopnięciu jej do bramki przeciwnika. Kontakt fizyczny między graczami zasadniczo jest niedozwolony. Zawodnicy, którzy nie są w posiadaniu piłki, starają się przemieszczać po boisku, próbując znaleźć się w pozycjach ułatwiających wymianę piłki pomiędzy graczami swojego zespołu, a jednocześnie utrudniających grę przeciwnikowi.