SIATKÓWKA

Piłka Siatkowa

W każdej szkole na świecie piłka siatkowa jest bardzo popularnym sportem. Pokochali ją dziewczęta jak i chłopacy.

siatkówka jpg

 Siatkówka, jako sport łączący graczy

Jest sport drużynowy, w którym (w tradycyjnej, klasycznej odmianie, tj. siatkówce halowej) uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, w każdym:

  • rozgrywający
  • atakujący
  • dwóch środkowych
  • dwóch przyjmujących
  • libero

Na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się ze środkowym będącym w linii obrony, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.

ZASADY GRY:

Siatkówka polega na odbijaniu piłki dowolną częścią ciała (najczęściej rękoma) tak, aby przeleciała ona nad siatką i dotknęła połowy boiska należącej do przeciwnika. Każdy zespół może wykonać trzy odbicia – odbiór, wystawa i atak. Każde następne jest błędem. Punkty zdobywa się na wiele sposobów, na przykład, gdy piłka dotknie połowy boiska przeciwnika lub gdy upadnie ona poza boiskiem, a rywal dotknął jej jako ostatni. Gra toczy się do momentu, gdy jedna z drużyn wygra trzy sety (w grupach młodzieżowych do dwóch wygranych setów – młodziczki i młodzicy). W każdym z nich rywalizacja toczy się do zdobycia 25 punktów przy przewadze co najmniej dwóch punktów. Przy wyniku 24:24 gra toczy się „na przewagi” – aż któraś z drużyn osiągnie dwupunktową przewagę nad drugą. Wyjątkiem jest 5 set, nazywany „setem decydującym”, który jest rozgrywany, gdy stan meczu po 4 setach wynosi 2:2. W tym secie zawodnicy grają do 15 punktów, również przy przewadze co najmniej dwóch punktów.

ODMIANY:

Siatkówka rozwija się obecnie w wielu odmianach. Powstały one z powodu różnorodności miejsc rozgrywania spotkań a także specyfiki grających zawodników:

 

  • klasyczna (halowa) – pierwsza, najbardziej popularna odmiana. Mecze rozgrywane są w halach lub na otwartych boiskach o takich samych parametrach,
  • plażowa – rozgrywki toczą się na piaszczystych boiskach lub plażach. Najczęściej w spotkaniach uczestniczy mniej zawodników, na przykład według zasad stosowanych na igrzyskach olimpijskich – dwóch w każdej drużynie. Zmieniono także przepisy dotyczące gry, mimo że większość elementów techniki gry jest podobna,
  • na siedząco – odmiana tradycyjnej piłki siatkowej, wymyślona jako sport dla osób niepełnosprawnych, uprawiana również przez pełnosprawnych siatkarzy. Jest połączeniem sitzballu oraz siatkówki.

 

 

5 powodów dlaczego warto grać w siatkówkę!

1) Odstresuj się!

Podczas gry w siatkówkę redukujemy nadmiar stresu, poprawiamy swoje samopoczucie. Dzieje się tak dlatego, że podczas mile spędzonego czasu w gronie najbliższych nasz organizm wytwarza endorfiny ( hormon szczęścia ). Odrobina rywalizacji sprawia, że  każdy chce dać z siebie wszystko i doprowadzić do zwycięstwa swojej drużyny.

2) Cellulitowi mówimy STOP!

Jeżeli zależy Ci na zgrabnej sylwetce, chcecie ujędrnić swoje ciało i pozbyć się cellulitu, ten sport jest dla Ciebie!  Dzięki częstym podskokom zwalczysz  swój cellulit, a Twoje pośladki nabiorą wymarzonych kształtów! Czego chcieć więcej, prawda? 🙂

3) Mięśnie, mięśnie i jeszcze raz mięśnie!

Podczas regularnego grania w tę grę zespołową wyrzeźbisz swoje ciało, wypracujesz zgrabną sylwetkę. Wzmocnisz górne części ciała, ramiona, uda, brzuch i kończyny dolne.  Pamiętajcie o tym, że podczas takiego treningu pracują wszystkie Wasze mięśnie!  Gra w siatkówkę to taki total body training w przyjemnej atmosferze :).

 4)Pozbądź się zbędnego tłuszczyku!

Podczas 45 minutowego treningu średnio uda Ci się spalić około 500 kcal. To naprawdę dużo.

 5) Naucz się współpracować!

Grając niezespołowo w siatkówkę nie uda Ci się wygrać. Tylko dzięki współpracy ze swoim zespołem jesteś w stanie rozpracować taktykę przeciwników i zdobyć zwycięstwo. Podczas gry w siatkówkę pracuje nie tylko Twoje ciało, ale również umysł. Regularne trenowanie tego sportu sprawi, że łatwiej poradzisz sobie w prywatnym życiu podczas rozwiązywania problemów.

 

Powodów dla których warto grać w siatkówkę jest znacznie więcej. Jedno jest pewne. To jest wspaniała gra towarzyska, która łączy przyjemne z pożytecznym i ma bardzo dobry wpływ na nasze ciało i zdrowie. Oczywiście nie możecie zapomnieć o porządnej rozgrzewce przed takim treningiem. Dzięki temu zmniejszycie możliwość kontuzji, które często występują.

 

SIATKÓWKA A ZDROWIE?

Regularna gra w siatkówka to więc nie tylko przyjemność, ale i zauważalna korzyść dla zdrowia. Świetnie wpływa ona na cały aparat ruchowy człowieka, chroniąc go od zastania się stawów. Z tego też względu, jest to bardzo efektywna metoda na wysmuklenie i wyciągniecie sylwetki. Ciało dużo lepiej się prezentuje. Siatkówka to dyscyplina, która zwiększa ogólną wydolność organizmu, koordynację ruchową oraz kondycję. Również krótkie przerwy między punktami są atutem, który pozwala odetchnąć i zmobilizować siły przed kolejnym. Także i ilość wydzielanych endorfin nie jest tu bez znaczenia, gdyż to właśnie z tego powodu odczuwamy radość z gry. Należy również wspomnieć o jeszcze innej zalecie tej dyscypliny, czyli integracji z innym zawodnikami, co ma niezwykle pozytywny wpływ na procesy socjalizacyjne grających.

Ogromną zaletą siatkówki jest również nieskomplikowany sprzęt. Niewielkie boisko o podłożu trawiastym, piaszczystym bądź gruntowym, dwa słupki, siatka oraz piłka to wszystko czego potrzeba do gry. Co więcej, współcześnie niemalże w każdym mieście i miasteczku można znaleźć wiele ogólnodostępnych boisk do gry. Jest to także forma aktywności fizycznej, która pozwala na dość dowolną modyfikację przepisów. Możemy zmieniać wysokość siatki, wielkość boiska bądź też zwiększać – zmniejszać ilość zawodników w drużynie czy liczbę punktów potrzebnych do zwycięstwa w secie. Dzięki temu, swobodnie mogą w nią grać osoby o różnym stopniu umiejętności.

Siatkówka to więc sport łączący ze sobą przyjemne z pożytecznym. Warto więc znaleźć w sobie odrobinę chęci do gry w siatkówkę, chociażby dla samego relaksu i rekreacji, które są nieodłączną jej częścią. Przy okazji oczywiście poprawiając swoje zdrowie. Szczególnie w czasach, gdy jest ona tak popularna i jest tak wiele możliwości, aby ją uprawiać.